Nudí vás už čistě bílé stěny vašeho bytu? Máte v plánu rozveselit stěny dětského pokoje? Pak pro vás máme skvělý tip. Popusťte uzdy své fantazii a nechte za sebe hovořit kreativitu. Vyzkoušejte malbu houbou. Tato všestranná technika dodá stěnám texturu a také hloubku. Co je to vlastně malování houbou? Jak připravit prostor a co všechno budete potřebovat?

 

Skoncujte s nudnou bílou

Bílé stěny sice vypadají čistě a většinou také svěže, ale barvy mohou vyvolávat emoce. Pusťte je do svého domova díky nekonvenčnímu nátěru stěny některého z pokojů. Zvládnout tuto kreativní techniku není nic složitého. A pokud se nebudete cítit na to, abyste stěny vymalovali houbami sami, pak můžete oslovit zkušené profesionální malíře a vložit jim váš domov do rukou. Malíř s vámi vše zkontroluje a vymaluje přesně podle vašeho přání.

Malmex

Co je to Sponge Painting

Malování pomocí houby je speciální technika, která využívá k tvoření vzorů právě nejrůznější houby. Vytvořit můžete stěnu pomocí jedné barvy nebo jich dokonce kombinovat více. Malování houbou dodá stěnám texturu a také hloubku. Prostor tak bude vypadat úplně jinak. Samozřejmě nemusíte tímto způsobem malovat celý pokoj. Například v obývacím pokoji se tato technika často využívá jen na jednu stěnu, obvykle za televizí a obývací stěnou.

 

Co všechno budete na malování potřebovat

Důležitá je samozřejmě příprava. Není nic horšího, než během malování zjistit, že vám chybí něco, co opravdu potřebujete. Co je tedy zapotřebí nakoupit? Pojďme si společně vytvořit nákupní seznam.

 

  • Základní barva: Bez základní barvy se nehnete z místa. Obvykle je to světlejší odstín. Je to základní barvy, přes kterou budete nanášet houbou další vrstvu.
  • Latexová barva/ glazura: Je to v podstatě základní prvek celého projektu pro malování houbou. K základní barvě tedy vyberte jednu nebo dvě další barvy. Samozřejmě může jít jen o tmavší odstíny základní barvy.
  • Přírodní mořská houba/ syntetická houba: Je jen na vás, pro kterou variantu se rozhodnete. Každá z těchto variant má své výhody. Pokud chcete vytvořit opravdu umělecké dílo, pak je pravděpodobně vhodnější přírodní houba, která dodá stěně náhodnější strukturu. Musíte však počítat s tím, že tato houba se čistí mnohem hůře než syntetická houba. Ta je navíc také odolnější a více vydrží.
  • Zásobník na barvu: Barvu samozřejmě musíte mít kam nalít. Právě v zásobníku budete houbu namáčet a také odstraňovat přebytek barvy.
  • Tyčinky na míchání: Nezapomeňte, že barvu nebo glazuru budete muset něčím míchat. Bude stačit nějaká laťka nebo starší vařečka.
  • Malířská páska: Stejně jako u každého jiného malování se vám bude hodit malířská páska, která zakryje zásuvky, okna a další místa, která nechcete malovat.
  • Igelit: Na podlahu doporučujeme nejprve položit kartony a na ně igelit. Úklid po malování pak bude mnohem snazší.
  • Rukavice: Někomu se v nich špatně maluje, pokud však chcete udržet ruce v čistotě, je vhodné si koupit padnoucí rukavice.

 Jak připravit prostor před malováním

Příprava prostoru před malováním je běžná. V tomto případě vás nečeká nic neobvyklého. Začněte tím, že z místnosti odstraníte nábytek nebo ho alespoň přesunete doprostřed místnosti. Poté dejte na podlahu kartony a překryjte je igelitem. Pokračujte tím, že očistíte stěny od prachu a případně také mastnoty. Pokud bude potřeba, vyčistěte špinavá místa, případně stěnu opravte. Pak už je čas na lepení malířské pásky. Pro jistotu ji nalepte ke stropu a také k podlaze. A všude tam, kde bude potřeba něco zakrýt.

 

Podkladová barva je důležitá

Výběr podkladové barvy určitě nepodceňujte. Je to základní kámen celého vašeho malování. Odstín základního nátěru ovlivní, jaké další barvy se objeví na stěnách. Slouží v podstatě jako pozadí pro textury a náhodné vzory, které vytvoříte pomocí houby. A proč je výběr důležitý? Protože na stěně nebude jen jedna barva. Vybíráte celou rodinu barev, která k sobě na stěně musí ladit.

 

V případě, že si jako základní nátěr vyberete béžovou, musíte přemýšlet nad tím, jakou další barvu vybrat jako texturu. Máte v podstatě dvě možnosti. Vybírat tmavší odstíny béžové a hnědé, které do základního nátěru zapadnou. Případně vybírat takové barvy, které budou s béžovou kontrastovat.

 

Jaký je rozdíl mezi barvou a glazurou

Možná, že jste nevěděli, že mezi těmito výrazy je nějaký zásadní rozdíl. Oba nátěry však poskytují různé efekty při malování houbou. Barva, latexová nebo akrylová, je bohatá na pigment. Poskytne vám tak neprůhledný povrch. Pokud ji nanesete houbou na stěnu, bude dominovat spodní vrstvě. Vytvoříte tak opravdu dramatický a odvážný efekt.

 

Glazura je průsvitné médium, které můžete tónovat barvou. Při nanášení základního nátěru umožní glazura prosvítání základní barvy. Výsledek je tak jemnější a vzhled je smíšenější. Pokud tedy použijete glazuru, budete mít větší kontrolu nad průsvitností horní vrstvy. Můžete si sami upravit poměr barvy a glazury.

 

Pokud tedy chcete jemnější a tlumenější texturu, pak bude vhodnější glazura. Jestliže chcete vytvořit opravdu nápadný design, je lepší zvolit barvu. Záleží tedy na vás, jaký styl zvolíte.

 

Jaké barvy je možné kombinovat

Synergie barev při malování je důležitá. Pokud si nevíte rady, jaké barvy spolu kombinovat, pak vám přinášíme tipy na pár ověřených kombinací.

 

Odstíny modré

Námořnická a světle modrá. To je uklidňující spektrum, které nabízí pohodu. Vhodná kombinace pro koupelny nebo třeba do ložnice. Prostor bude díky barvám vzdušný.

 

Béžová a hnědá

Decentní a elegantní. S béžovou jako se základním nátěrem získáte opravdu neutrální plátno. Hnědá nanesená houbou pak dodá prostoru hloubku. Jde o univerzální kombinaci, která je oblíbená v obývacích pokojích, ale také jídelnách. Nebojte se ji použít také do ložnice.

 

Zemité barvy

Olivově zelená a terakota. Krásná kombinace inspirovaná přírodou. Olivově zelená je svěží a zářivý základ. Terakota přinese teplo. Pokud chcete navodit pocit klidu a přírody, pak je tato barevná kombinace opravdu ideální volbou.