V minulosti se na malování striktně používaly štětky. Zkušení malíři neměli problém místnosti vymalovat krásné a bez šmouh. Laici však se štětkou měli často potíže. Malování válečkem je pro mnoho nezkušených začátečníků jednodušší. Alespoň na první pohled. Mnoho amatérů si totiž nakonec neporadí správně ani s válečkem. Není divu. Žádný učený z nebe nespadl a také váleček na malování je třeba používat správně, aby výmalby k něčemu vypadala. Je tedy lepší zvolit štětku nebo raději váleček na malování?

Malmex

Kdy štětku a kdy váleček

Nutno říci, že s válečkem se obecně pracuje mnohem lépe. Práce s ním vám pravděpodobně půjde také lépe od ruky. Díky tomu, že si k válečku můžete přidělat teleskopickou tyč navíc můžete pracovat z podlahy bez štaflí a dalších podobných pomůcek. Váleček na malování je také vhodný na veškeré hladké povrchy. Pokud na zdech zůstaly předchozí barvy dobře drží, půjde vám malování od ruky.

 

Horší to bude ve chvíli, kdy bude původní barva nesoudržná. V takovém případě se vám začne na váleček lepit. Výsledek malování by v takovém případě byl samozřejmě katastrofální. V takovém případě je tedy ideální štětka. Případně můžete zvážit také nástřik. Štětka se také hodí na první malování na vyštukované stěny. A to z toho důvodu, že dokáže skvěle zapracovat barvu do omítky. Štětka je vhodná také pro hrubé a strukturované povrchy a na stěny, kde na sobě předchozí vrstvy nedrží dobře.

 

Váleček

  • Snadnější práce pro začátečníky.
  • Hodí se na hladké povrchy.
  • S teleskopickou tyčí nepotřebujete štafle.

 

Štětka

  • Hodí se na nesoudržné nebo nové omítky.
  • Vhodná na hrubé a strukturované povrchy.
  • Skvěle zapracuje barvu do omítky.

 

Vyberte ideální štětku na malování

Možná budete překvapeni tím, kolik válečků a štětek je v nabídce obchodů. Vybrali jste si štětku a rozhodli jste se, že si koupíte nějakou kvalitní? Pak koukejte po těch, která je vyrobená ze zvířecích štětin nebo žíní. Nikoli z uměliny. Takové štětky by neměly pouštět vlasy. Nelekněte se však ceny. Musíte počítat s tím, že kvalitní štětka ze zvířecích štětin stojí kolem tisíce korun. Umělé štětky stojí mnohem méně. Pořídíte je zhruba již od dvou set korun. Počítejte však s tím, že na stěnách po nich zůstane mnoho vláken. Umělé štětky mají pochopitelně také kratší životnost.

 

Je na vás, zda si vyberete štětku hranatou nebo kulatou. Na velké plochy je ideální hranatá a na členité povrchy zase kulatá. Samozřejmě je dobré ke štětce přikoupit ještě štětce na detaily. Hodit se bude hlavně zároháč, který vám pomůže vymalovat i špatně dostupná místa. Až budete vybírat štětce, postupujte stejně jako při výběru štětky. Opět je lepší preferovat přírodní materiály, které jsou sice dražší, ale také kvalitnější a mají větší životnost.

 

Vyberte ideální váleček na malování

Rozhodli jste se, že váleček bude lepší volba? Pak je třeba říci, že existuje opravdu hodně druhů a velikostí válečků. Malé a úzké válečky jsou vhodné na rohy a hůře dostupná místa. Podle velikosti steny pak vyberte váleček velký nebo střední. Pokud máte velmi hladké povrchy na stěnách, je vhodné se dívat po válečcích z mikrovlákna, případně polyamid s kratším vláknem. Pro hrubší povrchy se hodí polyamid s dlouhým vláknem. Polyamid patří k nejkvalitnějším materiálům, ze kterých se válečky vyrábí. Vhodný je na interiérové a také disperzní barvy. Váleček je možný po umytí opakovaně použít.

 

Pokud narazíte na válečky z polyesteru, pak vězte, že jde o výrobek na jedno použití. Je to nejméně kvalitní materiál a pro kvalitní barvy se vůbec nehodí. Má nízkou vydatnost na metr čtvereční a navíc se s ním nadřete. Pokud tedy chcete malovat svépomocí, vyberte si kvalitní vybavení.

 

Jak správně pracovat s válečkem na malování

  • Zásadní je správný pracovní postup.
  • Váleček je třeba na několik hodin namočit do vody.
  • Před malováním je třeba váleček vyždímat.
  • Při pauze je třeba váleček uzavřít do igelitového sáčku, aby nevysychal.
  • Po namočení do barvy je třeba použít mřížku.
  • Ideální je častěji namáčet a méně roztírat.
  • Váleček je třeba namáčet do barvy celý.
  • Ideální je pracovat za slunného dne.
  • První nátěr je třeba více zředit, druhý neředíme.
  • Před aplikováním dalšího nátěru je třeba počkat, až předchozí uschne.
  • Začínáme rohy a pokračujeme stropem, až potom přijdou na řadu stěny.
  • Barvu nanášíme v pruzích směrem od okna.

Je to drahé, ale vyplatí se to

Pokud se rozhodnete vymalovat svůj dům nebo byt sami, určitě investujte do kvalitních válečků na malování, štětek nebo štětců. Ano, bude to něco stát, ale na výsledku to bude určitě vidět. A pokud se vám do výbavy nechce investovat, pak nechte raději malování na odbornících, kteří jsou kvalitním nářadím vybaveni.